top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

Personel Uyumu ve Ekip LideriTüm işlerde insan faktörü operasyonun en önemli değişkenidir. Çünkü insan, önceden tahmin edilemeyen bir çok duyguya sahiptir. Elektrikli bir alet için, elektrik tesisatı, kaçak akım, sıvı teması gibi belli başlı konular söz konusudur. Bir soğuk hava deposunun kapısı kapalı ve motoru çalışır durumda olduğunda her şey yolunda demektir. İnsan için durum bu kadar basit değil.


Cafe ve restoranlar, yemekleri ve ambiyansıyla ön planda gibi görünse de en önemli noktada personel vardır. Yemeklerin güzel yapılması, güzel sunulması personele bağlıdır. Müşterinin kapıda karşılanması personele bağlıdır. Hatta personellere ve bu personeller arasındaki iletişime bağlıdır. İki garsonunuzun arasındaki şahsi dargınlık tüm iş akışınızı berbat edebilir. Personel arasında yaşanacak bir kavga bütün konsantrasyonu bozacaktır. Bu tarz durumları kontrol altına alma açısından en önemli görev ekip liderine düşmektedir. İşletmenizin büyüklüğüne göre bu ekip lideri bir şef garson veya restoran müdürü olabilir. Aynı durum mutfağın iç kısmı için geçerlidir ve burada da aşçı başınıza büyük görev düşmektedir.


Ekip liderleri ekibinin tüm hareketlerinden sorumludur. Yaşanabilecek tüm terslikleri önceden planlamış olmalı ve ekibine yapacaklarını öğretmiş olmalıdır. Saatte 5 masa müşteri alan bir restorana, 15 masa müşteri aynı anda geldiğinde herkes ne yapacağını önceden biliyor olmalıdır. Müşteriler kapıdan girdikten sonra sen sağdaki masalara bak, sen soldaki masalara bak gibi bir konu konuşuluyorsa, öncesinde hiçbir hazırlık yapılmamış demektir.


Ekip liderleri ne kadar planlı çalışmalar yapsa da, insan faktörü sebebiyle, ekibe uyum sağlayamayan, kimyası tutmayan personelleriniz de olacaktır. Bu kişileri farklı görevlerde de çalıştığınızda verim alamadıysanız işine son vermekten çekinmeyin. Duygusal düşünürseniz kaybeden siz olursunuz. Uyumlu insanlarla çalışmaya özen gösterin. İşe alacağınız personelinizi siz seçtikten sonra ekip lideriniz de değerlendirsin. Ekibine habersiz personel almak gibi huzur bozucu hareketlerde bulunmayın.


Personel uyumunuz başarılı ise ve sorumluluk sahibi bir ekip liderleri varsa işinize odaklanabilir ve işlerin keyfini çıkarabilirsiniz.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page