top of page

MUTFAK PROJELENDİRME

Bir mutfaktaki çalışma hızı, personel verimi ve ürün kalitesini etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerin en önemlisi mutfak yerleşim planıdır. Diğer tüm faktörler işleyiş sırasında iyileştirilebilir. Fakat mutfak yerleşimi, henüz mutfak kurulmadan önce planlanır. Hata yapmamak için birçok konuyu değerlendirmek gerekir. 
- Çalışma yönü ne tarafa doğru olacak?
- Buzdolapları nerede olacak?
- Hangi bölgelerde eviye bulunmalı?
- Çöp kutuları için alan bıraktık mı?
- Servis tabaklarını nereye koyacağız? 
Böyle yüzlerce soruya cevap vermek gerekir. Planlama doğru yapılmadığı takdirde mutfak bir sonraki tadilata kadar verimli çalışamayacaktır. İyi lezzetleri, doğru şekilde üretebilmek için doğru planlanmış bir mutfak gerekir.

mutfak_projelendirme_01.jpg

Mimarınız Yemek Yapmayı Biliyor mu?
Mimari projeler hazırlanırken, mutfak planı da çizilir. Fakat mutfak planı ayrıca ve konusunda uzman kişilerce hazırlanmalıdır. Mimarınız tezgahlarınızı, dolaplarınızı en düzenli şekilde mutfağınıza yerleştirmek ister. Fakat bu düzen yeterince kullanışlı olmayabilir. O mutfakta uzun saatlerce çalışacak personel için bu düzen, bazı durumlarda eziyet haline gelebilmektedir. Mutsuz personellerle çalışmak istemezsiniz değil mi?

Mutfağınız Yönetmeliğe Uygun Olmalı
Kullanışlı olması açısından mutfak yerleşimini, personelinizin talepleri doğrultusunda hazırlayabilirsiniz. Fakat kanunlar bu konuda ne diyor? Personelinizin kullanmayı tercih ettiği düzen yönetmeliğe aykırı olabilir. Yer kaplaması veya duvarlarda kullandığınız inşai malzemelerin kanuna uygun olması gerekmektedir. Çalışma alanının doğru şekilde aydınlatılması, havalandırmanın yeterli olması, ortam sıcaklığın kontrol altında tutulması gerekir.

mutfak_projelendirme_02.jpg

Nasıl Bir Hizmet Sunabiliriz?

Bizler daha önce gıda fabrikalarından, dinlenme tesislerine, et restoranlarından, fast food restoranlarına kadar bir çok projenin içerisinde bulunduk. Öğrendiğimiz, tecrübe ettiğimiz her şeyi sizlerle paylaşmaya hazırız.
 

mutfak_projelendirme_03.jpg
bottom of page