top of page

KURUMSAL İLETİŞİM

Firma ismi, logo ve renkler ile başlayıp; kartvizit, tabela ve personel kıyafetlerine, eğer bir restoran için ise; menüler, peçeteler ve hatta tabaklara kadar giden, firmaya ait tüm unsurlar kurumsal kimliğin bir parçasıdır. Bu unsurların her biri, firmayı temsil eder niteliktedir. Firmanın çevre ile iletişiminin parçası olan her ögenin tasarımı, firmanın yapısına uygun olarak hazırlanmalıdır.

kurumsal_iletisim_01.jpg

Öncelik Firma Kimliği

Hedef kitle önemli bir faktördür. Firmanın ürünleri;
- Ucuz ve kolay ulaşılabilir mi?
- Pahalı ve özel mi?
- Çevreci ve organik mi?
- İşlevsel mi?
Bunca sonsuz soruya verilebilecek yanıtlar ile firma kimliğini oluşturmak gerekir. Bu sayede hedef kitle belirlenecektir. Mevcut ve potansiyel müşterilerin yaşam tarzları, alışveriş alışkanlıkları, ilgi alanları, sevdikleri ve keyif aldıkları ortak paydalar değerlendirilerek, firma için etkin bir iletişim dili oluşturulup, tüm ayrıntılar önceden düşünülerek, firma kimliğini yansıtacak iletişimler kurulmalıdır.

Tasarımlar İletişim Planına Uygun Olmalıdır

Logo ve renkler ile sonsuz sayıda tasarım yapmak mümkündür. Fakat, tasarımların her biri iletişim planına uygun olmalıdır. Önceden belirlenmiş olan “Firma Kimliği” göz önünde bulundurularak bir “Kurumsal Kimlik Kılavuzu” oluşturulur. Kurumsal kimlik kılavuzu sayesinde logo, logo kullanımları, kartvizitler, antetli içerikler, tabelalar, bayraklar, araç giydirmeleri, personel kıyafetleri gibi birçok kurumsal tasarım önceden hazırlanır. Her bir öge, firma kimliğine uygun olarak tasarlanır. Ayrıntılar değerlendirilir. En uygun yapı hazırlanana kadar, tüm tasarımlar birlikte incelenir. Her biri tekrar düzenlenir. Sonunda iletişim planına uygun tasarımların bulunduğu bir kurumsal kimlik kılavuzu ortaya çıkar. İlerleyen zamanlarda yapılacak tasarım uygulamalarında, bu kılavuz dikkate alınır. Bu sayede firmanın kurumsal görüntüsü kontrol altında tutulmuş olacaktır.

kurumsal_iletisim_02.jpg

Nasıl Bir Hizmet Sunabiliriz?

Kurumsal kimlik kılavuzu hazırlanması gibi grafik tasarım hizmetlerini sunmanın yanında, firma kimliğinin düzenlenmesi, iş ortakları ile iletişim planlamaları, firma içi iletişim uygulamaları, personel eğitimleri gibi birçok konuda firmanıza hizmet sağlayabiliriz.
 

bottom of page