top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

Kaşık Neden Bardağın İçinde?Bir kafeye gidip çay, kahve sipariş ettiğinizde bazen, içeceğinizin içine kaşık sokulmuş bir şekilde servis edildiğini görürsünüz. Köpüklü bir kahve hazırlanmış. Nefis görünüyor. Ama içinde bir çay kaşığı var. Neden? Lokantada çorba sipariş ettiğinizde çorbanın içinde kaşıkla servis edildiğini hiç gördünüz mü?


Ben kahvemi minimum seviyede kontamine olmuş severim. Bardakları güzel bir şekilde bulaşık basketlerine yerleştirip makinede yıkayabiliyoruz. Fakat kafelerde kaşıklar genelde düz basketlere atılarak veya kaşık sepetinde sıkışık bir şekilde konularak yıkanır. Aslında gerçeği söylemek gerekirse bir çok işletmede makinede yıkanmaz. Bir kaşık sepeti içinde suya tutulur. Böyle olmaması gerektiğini hepimiz biliyoruz fakat birçok işletmenin böyle yaptığına şahit oldum. Kahvaltı servisi yapan mekanlarda çay kaşığı içerisinde bir önceki müşteriden kalma nutella ile karşılaşmayan var mı? Yoksa hep bana mı denk geliyor.


Bir çok insan restorana gittiğinde kaşık çatalını kullanmadan önce peçete ile siler. Bu bir temizlik sağlamaz ama rahatlatıcı bir harekettir. Bilinç altımızda temiz hissettirir. Bunu yapmayı alışkanlık haline getiren birisine çorbayı içinde kaşığı ile birlikte servis ederseniz, o çorbayı içmek istemez.


Çay kaşığına karşı zaten bir antipatim var. Bir de çayıma, kahveme şeker atan birisi değilim. Sen benim içeceğimin içerisine neden bir yabancı madde bırakıyorsun ki? Tabağın kenarına koyarsın. Ben şeker atacaksam zaten kullanırım. Ayrıca köpüklü kahveden çıkarıp tabağa koyduğunuz kaşık, tabağın da kirlenmesine sebep oluyor. Tabak bardağı kirletiyor. Benim keyfim kaçıyor.


Değerli işletmeci arkadaşlar. Lütfen personellerinizi bu konuda eğitin. Emin olun bu durumdan rahatsız olan tek kişi ben değilim. Çay kaşıklarını, hatta pipetleri içeceğin içerisinde değil içeceğin yanında servis edelim.

36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page