top of page

Fotoğrafı ve Gerçeği

Çok katlı bol malzemeli bir hamburger fotoğrafı. Yol kenarındaki büyük reklam tabelasından size doğru bakıyor. Karnınızın acıktığını inkar etmeyecek bir durumdasınız. Aklınız çeliniyor. O hamburgeri satan restoran çok yakınınızda. Yeterince vaktiniz var. Karar veriyorsunuz ve bu akşam hamburger yiyeceksiniz. Çok katlı, kocaman bir hamburger. Restorana doğru ilerlerken düşünüyorsunuz, "Nasıl ağza sığıyor bu kadar büyük bir hamburger?" Gülümsüyorsunuz içten içe. Ağzınızın suyu akıyor. 

Restorana gidip siparişi verdiğiniz. Hamburgeriniz hazır. Masada büyük bir heyecanla bekliyorsunuz. Karşınızdaki ürün fotoğraftakinden çok farklı. Neredeyse fotoğrafta gördüğünüzün yarısı büyüklüğünde. Köfteler incecik ve kuru. Tüm yeşiller solmuş. Kalın bir soğan dilimi size bakıyor.

Reklam için hazırlanmış olan fotoğraf ile sizin karşınızdaki gerçek ürün arasında dağlar kadar fark var. Doğal olarak sizin de hevesiniz kaçıyor. Lezzet beklentiniz yok oluyor. Aslında bu sizin sürekli karşınıza çıkıyor. Hamburger sadece bir örnek. Marketten aldığınız bisküvinin bile ambalajının üzerindeki fotoğraf ile içinden çıkan ürün çoğu zaman farklı oluyor. Sadece yiyecekler değil, aslında tüm sektörlerde bizlerin karşısına çıkan bir durum bu aslında.

son_ekran_1.png

Bir yemek fotoğrafçısı olarak, her zaman gerçek ürünün fotoğrafını çekmekten yana oldum. Çeşitli yöntemler kullanarak ürünleri daha lezzetli gösterebiliyoruz evet, fakat  doğru olan ürünün gerçek fotoğrafını çekmek. Müşteri sipariş verdiğinde karşısına gelen yemek fotoğrafta gördüğünün aynısı olsun. Bu konudaki tepkimi göstermek için YouTube kanalımda "Fotoğrafı ve Gerçeği" isimli bir video dizisi hazırlamaya karar verdim. İlk bölümlerde marketten aldığım bisküvi, kek gibi ürünlerle başladım fakat ilerleyen bölümlerde gıda dışında da bu değerlendirmeleri yapabilecek şekilde farklı fotoğrafları da değerlendireceğim.

Fotoğrafı ile gerçeğini değerlendirdiğim bazı ürünleri aşağıda görebilirsiniz. Eğer sizin de dikkatinizi çeken, fotoğrafı ile gerçeği arasında ciddi farklar bulunan ürünler varsa lütfen aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşın.

FİKİR GÖNDERİN

Fotoğrafı ve Gerçeği video serisi için değerlendirmemi istediğiniz bir fotoğraf varsa, formu doldurarak bu fikri benimle paylaşabilirsiniz.

Fikriniz gönderildi!

bottom of page