top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

Yeni Yılda Bir Zincir Oluşturun


Başarılı projeler yada başarılı insanlar fark etmez, başarının olduğu yerde çoğu zaman bir frekans vardır. Belli zaman aralığı ile tekrar etme durumu.


Çok uzun bir süredir dikkatimi çeken bir mevzu bu. Başarı ile karşılaştığımda ilk baktığım şey geçmişi oluyor. "Nasıl başarılı olmuş?" sorusunu soruyorum. İnceliyorum. Karşıma belirli aralıklarla yapılmış işler çıkıyor. Her gün, her hafta, her ayın yedinci günü gibi. Belirli bir düzen ile ilerliyorlar. Düzenli bir hareket var, tıpkı kalp ritmi gibi.


Bu konu hakkında, YouTube severlerin yakından tanıdığı Barış Özcan'ın hayatımıza kattığı "Zinciri Kırma" felsefesi, konuya çok net dokunuyor. Her yıl yaptığı videolarla zinciri kırmamamız gerektiğini hatırlatıyor. 2019'a girmeden önce paylaştığı videosunda, yazının girişinde bahsettiğim konuya değinmiş. Çok da güzel betimlemiş mevzuyu. Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim."Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak!" diyor Barış Özcan. (27 Aralık 2015 tarihinde.)


Ben de birkaç yıldır uygulamaya çalıştım, zincirler oluşturdum. Zincirinizi eğer sağlam tutabilirseniz, her şey çok akıcı olmaya başlıyor. Alışkanlık haline geliyor. Mesela çok uyumaktan şikayetçisiniz ve sabah erken kalkmak istiyorsunuz. Fakat sizi yataktan kaldıracak bir sebep yok. Doğal olarak uyku daha tatlı geliyor. Sabah kalkma saatleri için bir zincir oluşturuyorsunuz. Bir sabah, iki sabah, üç sabah derken dördüncü sabah geldiğinde, alarmı ertelerseniz bile zinciri kırmamak için huzursuz olup yataktan kalkıyorsunuz. Elinizi yüzünüzü yıkayıp takviminize bir çarpı atıyorsunuz. Biraz daha zaman geçtiğinde bu alışkanlık haline geldiğinden, alarm bile kurmadan, zincirde hedeflediğiniz saatte uyanıyorsunuz.


Bugün 1 Ocak 2019. Yeni yılın ilk günü bir şeylere başlamak için harika bir fırsat. Haydi şimdi siz de başarmak istediğiniz şey için bir zincir oluşturmaya başlayın.


Mutlu Yıllar!

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page