top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

Sinek Konusunun Bir Çözümü Yok Mu?


Yaz aylarının gelmesiyle birlikte cafe ve restoranlarda sinek problemi başladı. Dünyaca ünlü cafe ve restoran zincirlerinde bile bu konuda herhangi bir çözüm uygulanabilmiş değil. Son üç gündür, çalışmak için 3 farklı dünyaca ünlü bir kahve zinciri şubesini ziyaret ettim. İç mekanda, klimalı alanda çalışma masalarında bilgisayarımı açıyorum ve nefis lezzete sahip filtre kahvemi yudumlayarak konsantre bir şekilde çalışmaya çalışıyorum. Evet. Çalışmaya çalışıyorum! Çünkü daha konsantrasyonumun ilk dakikalarındayken bir sinek tarafından tacize uğramaya başlıyorum. Ve kahvem bitip masadan ayrılana kadar sinekten kurtulamıyorum.


Rastlantı mı bilmem ama son 3 gündür, farklı lokasyonlarda aynı problemi yaşıyorum. İçeride kahvelerin hazırlandığı duvar üzerinde yapışkanlı sinek tutucu mevcut. Fakat bu yeterli olmuyor.


Bu problem gittiğim kahve zinciri özelinde değil. Benim bu örneği vermemin sebebi dünyaca ünlü her köşede şubesi olan bu büyük markanın bile çözüm bulamamış olması.


Yine Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren bir profesyonel zararlı kontrol markası ve benzeri iletişimde olduğum ilaçlama firmalarının teknisyenleri ile yaptığım görüşmelerde konunu hakkında iki uygulama yapıldığını ve ikisinin de kesin çözüm sağlamadığı yönünde. Birincisi yapışkanlı sinek tutucu, ikincisi ise Agita vb. şekerle karıştırılarak sinekleri kendisine çeken solisyon halinde dış mekana uygulanan ilaçlar. Bu ilaçları kullanmak sinekleri öldürmede çözüm sağlıyor fakat çevredeki bütün sineklerin ilaca hücum etmesine sebep oluyor. Bir gıda işletmesinde uygulanması hiç doğru değil, çözüm değil problem yaratacaktır. Yapışkanlı sinek tutucular ise karanlıkta sinekleri ışığına çekerek çözüm uyguluyor, gün ışığında herhangi bir etkisi olmuyor.


Sineklerin ortada gezinmesini engelleyebilecek en güzel çözüm şimdilik hava perdeleri gibi görünüyor. Fakat onların da yatırım ve işletme maliyetleri biraz can sıkıcı olabilirken daha çok masaya servis yapılan restoranlarda, kapıdan geçerken tepsideki yemeklerin üzerine üflediği hava ile deformasyona sebep olması yüzünden pek tercih edilmiyor.


Konu hakkında alternatif çözüm önerileriniz var ise, lütfen yazımın altına yorumlarda bulunun ve birlikte tartışalım. Benim bu güne kadar görmediğim bir çözüm varsa bunu öğrenelim ve diğer kişilerle de paylaşalım. Daha huzurlu ortamlar yaratarak müşterilerimizi memnun etmek için aksiyonlar alalım.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page