top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

Personeliniz İşini Seviyor mu?Mutfakta çalışan personeliniz işini doğru yapıyor mu? İşine yeterince özeniyor mu? Bu durumu nasıl ölçebilirsiniz?


Analiz etmenin birçok yolu var. Benden size bir tüyo. Durumu kontrol etmenin basit bir yöntemi: Sürekli duvara dayalı bir şekilde bulunan ve istendiğinde kolayca yerinden alınabilen bir tezgahı, duvardan ayırıp arkasına bakın. Yağ ve kir sakızlaşmışsa, o mutfakta işletmenin geleceğini düşünen kimse yok demektir. Eğer pırıl pırılsa, çok şanslısınız demektir. Fakat bu testi personelleriniz görmeden yapmaya dikkat edin. İşin büyüsü bozulmasın. Bu kontrolü sık sık yapın ve durumu takipte kalın.


Başka test örnekleri vermek gerekirse; buzdolaplarının rafları da bir göstergedir mesela. Raflar temiz mi, yoksa bugüne kadar hiç silinmemiş mi? Davlumbaz filtreleri temiz mi? Yer ızgaralarının kapaklarını açın ve kanala bakın. Temiz mi kirli mi? Bulaşık makinesinin yıkama kollarındaki nozullar (fıskiyeler) kireçten tıkanmış mı? Depolarınızda son tüketim tarihi geçmiş malzeme var mı? Ürünleri taze hazırlamak mümkünken, bir kerede pişirildikten sonra, sipariş geldikçe ısıtılarak mı servis ediliyor?


İşletmenizin boyutuna, mutfak yapısına, ürün çeşitlerine göre kontrol edeceğiniz yerler değişiklik gösterebilir. Önemli olan, göz önünde olmayan, ayrıntıları denetlemeniz. Ayrıntılara önem veriliyorsa, herkes görevini doğru yapıyor demektir. Bu tarz kontrolleri düzenli şekilde yaparsanız, mutfağınıza güvenebilirsiniz.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page