top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

Derin Dondurucu SeçimiDerin dondurucularla tanışma sürecimizde sandık tipli olanlar sahnedeydi. Derin dondurucu denince akla üstten kapaklı, havuz gibi mobilyalar gelirdi. Daha sonra buzdolaplarımıza benzer dik tip örnekler karşımıza çıkmaya başladı. Endüstriyel mutfak dünyasında da gastronom ölçülerde dik tip derin dondurucular bulmak mümkün.


Cafe veya restoranınız için bir satın alma sürecindesiniz. Peki tercihiniz hangisinden yana olacak? Sandık tip mi, dik tip mi? Karşılaştırmak gereken birçok kriter var. Örneğin sandık tip bir derin dondurucunuz var. Ulaşmak istediğiniz malzeme en altta. Mecburen tüm dondurucuyu boşaltmanız gerekecek. Fakat dik tip bir dondurucuda kapağı açıp elinizi uzatıp alacaksınız. Ama bir dondurucuyu tek bir ürün için kullanıyorsanız, örneğin sadece patates, böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. Çeşitli ürünlerle dolu bir dondurucu için dik tip daha doğru bir seçim gibi görünüyor.


Diğer taraftan baktığımızda ısınan hava yükselir, soğuk hava alçalır. Sandık tip bir dondurucunun kapağı açıldığında içerisin ısı kaybı yavaş olur. Dik tip bir dondurucuda kapağı açar açmaz içerideki tüm soğuk havayı boşaltırsınız. Tekrar kapağı kapattığınızda büyük bir soğutma operasyonu söz konusu olur. Bu hem elektrik sarfiyatı açısından hem de motor ömrü açısından olumsuz bir durumdur. Eğer işletmenizin iş akışı gereği o kapak sürekli açılıp kapanıyorsa, iç sıcaklığın -18°C’ye ulaşması hiçbir zaman mümkün olmayacak. Motor sürekli çalıştığından, bir süre sonra mekanik arızalar oluşacak ve siz sürekli teknik servis çağırıyor olacaksınız. Tabi bu süreçte yaşanan gıda ürünlerindeki bozulmalar da maddi olarak sizin canınızı sıkacak. Çok fazla kapağı açılıp kapanacak bir derin dondurucu için sandık tip daha doğru bir seçim gibi görünüyor.


Bu iki kriteri göz önünde tuttuktan sonra kendi kriterlerinizin de değerlendirmesini yapın ve satın almanızı buna göre organize edin. Hatalı satın almalar hem operasyon, hem de mali konularda canınızı sıkar. Doğru seçimi yapmaya gayret gösterin.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page