top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

2019'da İlk Gündem: Poşet

Yeni yılın ilk haftasını doldurduk. Yapılan kanun değişikliği ile marketlerde, satın aldığımız ürünleri koyacağımız plastik poşetlerden ücret almak zorunlu hale getirildi. Şu anda sıkça kullandığımız, ekonomik market zincirlerinde 25 kuruş poşet parası ödüyoruz. Daha doğrusu ödemiyoruz. Çünkü herkes poşetini evden getiriyor. O kadar ilginç diyaloglar yaşanıyor ki, tiyatro izler gibi market kasalarını izleyebilirsiniz. Halkımızın yaratıcı protestoları, görenleri fazlasıyla etkiliyor.


Ben de çantamda sürekli yedek poşet bulunduruyorum. Aslına bakılırsa çok faydalı bir uygulama. Neden poşetten para alınıyor? Çünkü bizim halkımız ancak bu şekilde kurallara uyar hale geliyor. Aslında yöneticiler veya konusunda uzman bilim adamları, "Değerli halkımız, çok fazla plastik poşet kullandığınız için doğaya zarar veriyorsunuz. Lütfen markete kendi çantanızı götürün ve plastik poşet kullanmayın." dediklerinde halkımızın bunu uygulaması gerekiyor. Tabi ki bizim böyle bir halkımız olmadığından, biz kurallara ve bilimsel gerçeklere değer veren insanlar olmadığımız için, farklı yöntemler uygulanmak zorunda kalınıyor. Poşet ücreti şu bir haftalık süreçte doğaya o kadar faydalı oldu ki, "Daha etkili bir yöntem olamaz her halde." diye düşündüm. Günde en az bir kere markette kasa kuyruğuna giriyorum ve sadece bir müşterinin poşet satın aldığını gördüm. Keşke parayla korkutulmadan da kurallara uyabilsek.Bu fotoğrafları Bandırma, Dutlimanı Mahallesinde kumsalda çektim. Denizin bize dalgalarla geri gönderdiklerine bakar mısınız! Bitkiler dışında gördüklerinizin hepsi plastikten üretilmiş malzemeler.Resmen doğa plastikleri kusuyor. Bize geri gönderiyor. Ekonomik ve pratik sebeplerden dolayı bizler de seviyoruz plastik kullanmayı. Ama doğaya neler yaptığımızın farkında olmamıza rağmen kullanmaya devam ediyoruz. Çoğu noktada uzak durmak bizler için seçim değilse de, poşet kullanımından vazgeçmek gibi elimizden gelen noktalarda düşünceli davranmalıyız. Hepimiz elimizden geldiğince doğaya saygılı olursak, belki sorunlar çözülmez ama sorunların büyümemesi konusunda etkili olabiliriz.


Ücretli olduğu için değil, doğaya saygımız olduğu için plastik poşetlerden vazgeçelim. Bu yasa da bizlere harekete geçmek için bir vesile olsun, poşetle başlasın ve zararlı tüm malzemeleri kullanmaktan vazgeçelim.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page