top of page
  • Yazarın fotoğrafıKıvanç Demirtaş

Şubeleşmek İçin Acele Etmeyinİşler yolunda gittiği zaman, daha fazlasını arzulamaya başlarız. Daha fazla ciro, daha fazla müşterimiz olsun isteriz. Bir yerden sonra dükkanımız bize yetmez olur ve yeni şubeler açmak için kolları sıvarız. Tecrübe ile sabit, şubeleşme ardından işlerin kötüye gitmesi durumu daha fazla yaşanmaktadır. İflasa sebebiyet verecek durumlar oluşabilmektedir.


Bunun başlıca sebebi, işletmenin yönetiminin patrona bağlı olmasıdır. İşletme sahibi sabahtan akşama kadar dükkanın başındadır. Her konuda tek yetkili odur. İşini çok sevmektedir ve başarılı olmaktadır. Şube açtığında iki dükkan arasında zamanını paylaştırmak zorunda kalacaktır. Eğer ilk dükkanda işin başında duracak, işletmeye sahip çıkacak bir personeli yoksa, iyiye giden işlerin bir anda terse döndüğü görecektir. Yani işletmelerin kişilere bağımlı çalışması her zaman büyük bir hatadır. Sistemin olmadığı yerde bu durum mecburen kişiler üzerinden ilerlemektedir. Kişinin işten ayrılması, hastalık geçirmesi, izin kullanması gibi durumlarda her şey alt üst olur. Bu sebeple şubeleşme planları yapmadan önce işletmenizin yönetimini, kişilerden bağımsız bir sisteme oturtmalısınız. Hem bu durum yeni şubenin oryantasyon aşamasında size kolaylık sağlayacaktır.


Diğer bir sebep ise, işletmenin lokasyon odaklı olmasıdır. Örneğin sahilde balık ekmek sattığınız işletmenizde işler çok iyi gidiyor. İşi büyütmek ve şube açmak istiyorsunuz. Cafeler sokağına bir şube açıyorsunuz ve sonuç umduğunuz gibi olmuyor. Çünkü yine balık ekmek yemek isteyen insanlar sahile iniyor. Her sokağın kendine göre bir müşteri kitlesi vardır. Arka sokağa geçtiğinizde bile işler çok değişir. Şubeleşmek ve işinizi büyütmek istiyorsanız, menünüzü, satış biçiminizi, fiyatlarınızı, farklı lokasyonlarda da iş yapabilecek şekilde güncellemeli ve dizayn etmelisiniz.


Her şey hazır olduktan sonra şubeleşme adımını atın. Asla kervan yolda düzülür mantığı ile hareket etmeyin. Planlamanızı doğru yapın, sisteminizi kurun ve sonra yeni şubelerle işinizi büyütün.
160 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page